Związki chemiczne - co to jest, przykłady


Rozwój technologiczny sprawił, że w przemyśle zaczęto wykorzystywać różnego rodzaju związki chemiczne.
Dla przykładu, chlorek magnezu wykorzystywany jest nie tylko na rynku farmaceutycznym, ale również w drogownictwie. Służby zimowego utrzymania dróg wykorzystują go do utrzymywania przejezdności dróg poprzez posypywanie nim jezdni. Tym samym, lód roztapia się i możliwe jest bezpieczne poruszanie się.
Innym przykładem może być chlorek wapnia spożywczy, znajdujący zastosowanie w produkcji żywności. W składzie określany jest jako E509 i pełni funkcję regulatora kwasowości. Można go znaleźć w galaretkach, dżemach, marmoladach, a także w nabiale (np. sery i twarogi). Chlorek wapnia przyczynia się również do szybszego wchłaniania wapnia, co wiąże się z korzyściami dla rozwoju kości i stawów.
Tym samym, pomimo krytyki, stosowanie chemikaliów w przemyśle może być korzystne dla ludzi.


B.o. skrobia pszenna


Jest to organiczny wielocukier pozyskiwany z mąki pszennej pochodzącej z certyfikowanych upraw ekologicznych, niemodyfikowanych genetycznie (bez GMO) i bez stosowania sztucznych nawozów.
Dzięki swoim właściwościom chłonnym pod wpływem wody pęcznieje. Skrobia pszenna to składnik wspomagający trawienie i usprawniający pracę przewodu pokarmowego.

Zastosowanie:

Bio organic skrobia pszenna używana jest tam, gdzie zwykła skrobia pszenna ma być zastąpiona surowcem ekologicznym. Ma zastosowanie w piekarnictwie, cukiernictwie, browarnictwie i przemyśle mięsnym. Składnik sosów, zup, budyniów, kisieli i wyrobów mlecznych, żywności puszkowanej i mrożonej. Zwiększa gęstość, porowatość, zdolność do wiązania wody i lepkość produktów. W żywności specjalistycznej dla sportowców. Po pozbawieniu glutenu stosuje się ją w wyrobach dla osób z celiakią. W produktach wegetariańskich i teksturowanych. W kosmetyce jako składnik masek i kremów.
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz