Emulgator E471

Emulgator E471

Etykiety na opakowaniach żywności często zawierają składniki zaczynające się na literę E i sąsiadujące jej trzy różne cyfry. Są to skróty pochodzące od nazw związków chemicznych. Choć budzą one zastrzeżenia, ale nie zawsze są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Emulgator E471 to jeden z najbardziej popularnych związków chemicznych dodawanych do żywności. Bez jego zastosowania nie byłoby na przykład margaryny. Obejmuje on naturalne mono- lub di glicerydy kwasów tłuszczowych. Związki, które wchodzą w skład E471 są naturalnie wytwarzane w organizmie podczas trawienia tłuszczów pochodzenia naturalnego. Podobne znaczenie mają substancje z grupy E476 i E472. Są to estry syntetycznych tłuszczów. Produkuje się je na bazie glicerolu, naturalnych kwasów tłuszczowych i kwasów organicznych. Wszystkie te substancje są określane jako syntetyczne tłuszcze o działaniu emulgującym i syntetyzującym. Organizm ludzki rozpoznaje je jako naturalne tłuszcze i tak metabolizuje.

W chemii użytkowej tworzy się różne substancje syntetyczne, które służą nie tylko przemysłowi żywieniowemu, spożywczemu, ale i stricte chemicznemu tak jak destylowana żywica epoksydowa czyli EP zwana epilox.
SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz